Blokada punktów spustowych
Punkty spustowe to niewielkie obszary w mięśniach (w obrębie brzuśca mięśniowego bądź powięzi mięśnia) wyczuwalne jako zgrubienia, które pod wpływem nacisku wywołują znaczną bolesność. Ból ten jest zwykle określany jako głęboki, ostry, palący i może on promieniować do innych obszarów ciała.
Do bolesnego uczucia dyskomfortu często dołącza sztywność oraz osłabienie mięśni, a w konsekwencji może dojść do przykurczów i ograniczenia aktywności fizycznej.
Ból w punktach spustowych najczęściej pojawiają się na skutek długotrwałego przeciążenia mięśni. Dolegliwości tego rodzaju mogą powstać w przypadku przemęczenia, stresu, urazów i mikrourazów, jak również w sytuacji niewydolności mięśniowej, zaburzeń układowych i stanach pooperacyjnych. Tkliwe punkty spustowe należy zidentyfikować i ból w ich obrębie wyeliminować za pomocą odpowiednich technik. Trzeba jak najszybciej rozpocząć terapię, aby ból nie przekształcił się w ból przewlekły, utrwalony. Niejednokrotnie konieczna jest blokada nerwów obwodowych.
Leczenie możliwe jest kilkoma metodami, np. poprzez masaż, kompresję, nakłuwanie (igłoterapia), terapię falą uderzeniową. Ważną rolę w leczeniu punktów spustowych odgrywa nie tylko blokada nerwów, ale również odpowiednia profilaktyka – przyjmowanie właściwej postawy ciała oraz ćwiczenia relaksacyjne,których można wyuczyć się współpracując z fizjoterapeutą.