Psychoterapia
Psychoterapeuta zajmuje się udzielaniem profesjonalnej pomocy osobom, które doświadczają różnych trudności psychologicznych. Nie musi być z wykształcenia psychologiem czy psychiatrą. Powinien ukończyć kilkuletnie szkolenie w zakresie psychoterapii w jednym z Certyfikowanych Ośrodków Psychoterapii. Profesjonalny psychoterapeuta powinien również regularnie korzystać z superwizji. Terapeutę obowiązuje tajemnica lekarska taka sama jak wszystkich lekarzy a także przestrzeganie kodeksu etyki i pracy terapeuty.
Psychoterapeuta w trakcie sesji terapeutycznej pomaga pacjentowi porządkować i zrozumieć jego świat wewnętrzny. Nie dostarcza natomiast pacjentowi gotowych przepisów ani rad.
Leczone choroby:
– zaburzenia osobowości (np. narcystyczne, borderline)
– zaburzenia depresyjne
– zaburzenia lękowe (np. napady paniki, stany lękowe, fobie)
– zaburzenia nerwicowe (np. natrętne myśli, kompulsje, objawy hipochondryczne)
– dolegliwości psychosomatyczne (np. migreny, bóle żołądka, problemy dermatologiczne)
– problemy ze snem (np. bezsenność)
– zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia)
Jak wygląda terapia?
Pierwsze spotkania z terapeutą mają charakter konsultacji wstępnych ( zazwyczaj są to 2 lub 3 spotkania). Celem konsultacji jest rozpoznanie głównego problemu z którym zgłasza się osoba oraz dobór odpowiedniej formy pomocy. W trakcie tego wstępnego kontaktu, pacjent z terapeutą omawia zasady współpracy m.in. długość trwania terapii a także wszelkie formalności dotyczące płatności, odwoływania sesji itp.
Psychoterapia to rozmowa, której celem jest przyniesienie ulgi w psychicznym a czasem również w fizycznym cierpieniu. Podczas takiej rozmowy pacjent razem z terapeutą próbują odnaleźć powtarzające się schematy myślenia i działania – dlaczego np. pacjent stale, przez lata robi coś, czego nie chce, co nie pozwala mu budować satysfakcjonujących relacji z innymi osobami. W trakcie psychoterapii pacjent ma możliwość lepszego zrozumienia swoich zachowań, źródeł swojego cierpienia czy dyskomfortu. Gdy pacjent zrozumie dlaczego robi pewne rzeczy, to wówczas to co jest nieświadome i popycha go do różnych zachowań, staje się świadome a pacjent odzyskuje nad tym kontrolę i może próbować to zmienić.
Psychoterapia indywidualna – cykl regularnych spotkań, które odbywają się 1 lub 2 razy w tygodniu (zazwyczaj 50minut) w stałym umówionym terminie.
Psychoterapia indywidualna krótkoterminowa – pomoc proponowana zazwyczaj w konkretnej sytuacji kryzysowej (np. strata bliskiej osoby, nagła choroba). Terapia taka trwa zazwyczaj kilkanaście sesji. Czas jej trwania ustalony jest podczas konsultacji wstępnych.
Psychoterapia indywidualna długoterminowa – forma pomocy, która nastawiona jest na głębsze poznanie siebie. Podczas takiej terapii pacjent ma możliwość lepszego zrozumienia siebie – własnych zachowań w różnych sytuacjach, tego jak funkcjonuje w relacjach z innymi. Czas trwania terapii nie jest z góry ustalony.
Zakres usług:
Psychoterapia indywidualna (krótkoterminowa lub długoterminowa) – czas trwania sesji 50 min